Pirátská pozice ve vedení Chrudimi bude silná

22. prosince 2022
Pirátská pozice ve vedení Chrudimi bude silná

Díky podpoře voličů se Pirátům v Chrudimi podařilo v letošních podzimních volbách získat 8 % hlasů, což znamená 2 mandáty v Zastupitelstvu města. Povolební vyjednávání otevřelo 3 možnosti – účast v dosavadní koalici, uzavření nové široké koalice bez ANO, nebo odchod do opozice. Nově zvolení pirátští zastupitelé Aleš Nunvář s Danielem Lebduškou se při vyjednávání striktně drželi povolební strategie. Sešli se se všemi stranami a pečlivě uvážili, s kým si podat ruku tak, aby prosadili většinu pirátského volebního programu do programu koaličního.

Piráti stáli v povolebním vyjednáváním před důležitou volbou. První možností bylo obejít za každou cenu populistickou politiku hnutí ANO a jít do široké koalice SNK-ED + ODS + KoaliceProChrudim + STAN-TOP09 + Piráti, kde ovšem nenašli shodu na důležitých bodech programu a pirátských prioritách. Rozpory byly např. v přístupu k rekonstrukci sportovní haly, personálnímu auditu na MěÚ, navrácení vody do rukou obcí, postupu ohledně hotelu Bohemia, ale i odmítnutí kompostárny u Markovic. Problematickou by pro Piráty byla také nejasná role bývalého starosty pana Řezníčka, který se navzdory svému osobnímu úspěchu ve volbách nechtěl zapojit do vedení města.

Naproti tomu varianta účasti v koalici ANO + CHRUDIMÁCI + Piráti slibovala širší programovou shodu i osobní zkušenost, že dohody platí a že efektivní spolupráce je možná. Odchod do opozice, odkud by Piráti jen těžko své priority prosazovali, v této chvíli nedával velký smysl.

Piráti zvolili pragmatický politický přístup a budou ve vedení města spolupracovat s ANO a CHRUDIMÁKY. Zdá se, že pozice v této koalici bude silná. Už v povolebním vyjednávání se totiž Pirátům podařilo prosadit do společného koaličního programu 100 % toho, co chtěli, a dokonce pár věcí navíc. A i v nelehkém domlouvání o personálním obsazení radnice a složení Rady města Piráti byli slyšet. Podařilo se zvrátit tendence koaličních partnerů na navýšení finančních nákladů na vedení města. Nakonec dojde ke snížení počtu členů Rady města z 9 na 7 (3 ANO, 2 CHRUDIMÁCI, 2 Piráti) a místostarostové budou jen dva, z toho jeden neuvolněný, plus jeden uvolněný radní.

„Ještě jednou děkujeme všem našim voličům a příznivcům za podporu. Věřím, že vás nezklameme a ve vedení města budeme mít opravdovou šanci prosazovat pirátský program pro Chrudim, “ říká nový uvolněný radní Aleš Nunvář za Piráty.

Aleš Nunvář je tak jako v minulém volebním období zodpovědný za odbor investic a odbor životního prostředí a nově má v gesci i odbor sociálních věcí. Daniel Lebduška bude nad rámec svého občanského zaměstnání vést pracovní skupinu pro digitalizaci.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sociální služby v Chrudimi - díl 2.

Sociální služby v Chrudimi - díl 2.

Představujeme vám druhý díl, v němž se dozvíte více od Radního Aleše Nunváře. Jeho působnost v Chrudimi zahrnuje Odbor sociálních věcí, pod který spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP), a také další sociální neziskové organizace, s nimiž město úzce spolupracuje. Pan Nunvář nám přiblíží zbývajících pět služeb, které poskytují pomoc lidem nejen z okolí Chrudimska.

Sociální služby Chrudim - díl 1.

Sociální služby Chrudim - díl 1.

Radní Aleš Nunvář má v Chrudimi na starosti Odbor sociálních věcí, do jehož sféry spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP) a také další sociální neziskové organizace, se kterými město spolupracuje.