Radní Aleš Nunvář má v Chrudimi na starosti Odbor sociálních věcí, do jehož sféry spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP) a také další sociální neziskové organizace, se kterými město spolupracuje.
„O tuto gesci jsem velmi stál. Je fajn navazovat na práci kolegy Piráta Pavla Štěpánka. A přiznávám, že mě navíc dost štvou politici, kteří udělali ze slova „neziskovka" skoro hanlivé slovo,” říká Aleš. A hned dodává: „Přitom neziskovky - teď myslím především ty sociální - dělají spoustu práce za obce či stát, často dokonce lépe a levněji. Já sám svým kolegům říkám: Až budeš jednou umírat, kdo bude sedět vedle tebe? Asi dobrovolník z hospicu… Až budeš nechodící senior, kdo tě poveze k doktorovi, nebo ti obstará nákup? Asi sociální pracovník z nějaké neziskovky…“
Proto vám teď společně s Alešem jednotlivé organizace představíme tak, abychom napomohli obecnému povědomí o jejich službách - nikdy nevíte, kdy jejich práce využijete.
Jedna Alešova osobní zkušenost na závěr: „Sháněli jsme pro maminku nějaké zařízení, které nám pomůže s péčí o ni, pro případ, že by třeba upadla a potřebovala pomoci. A právě CSSP nabízí za zvýhodněnou, městem dotovanou, cenu zapůjčení chytrého nouzového tlačítka, které tuto službu výborně obstará. Říkají tomu Chytrá péče a obcí, které na to přispívají, je v republice jen několik - Chrudim v mých očích zase dostala plusový bod.”
Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim
web: https://www.socialni-sluzby.cz
Jde o 100% městskou organizaci, která poskytuje širokou paletu služeb:
- Terénní pečovatelskou službu – k dispozici 24 hodin denně, aktuálně pro 160 klientů
- Ambulantní pečovatelskou službu – ve třech domech: Soukenická 158, Obce Ležáků 215 a Strojařů 1141
- Dva denní stacionáře: Jitřenka (klienti s handicapem do 50 let) a Pohoda (senioři)
- Domácí zdravotní péči Kirké – v Chrudimi a okolních obcích
- Půjčovnu kompenzačních pomůcek a signalizačních zařízení
- Klub aktivních seniorů a Klubíčko pro poradenství a podporu pečujících
ŠANCE PRO TEBE
web: http://www.sance.chrudim.cz
Šance pro tebe je v Chrudimi od 90. let a mnoho lidí si vybaví zejména Agoru a dříve i výměnné pobyty pro chrudimskou mládež s Německem. Víte ale, co dělá Šance teď? Poskytuje sociální a podpůrné služby lidem ohroženým nepříznivou sociální situací. Jde o děti, mládež, mladé dospělé a jejich rodiny. Pracují tu s jednotlivci a skupinami, dále s komunitami z minorit, aktuálně i z Ukrajiny. Konkrétně jde o tyto služby:
Nízkoprahová Zařízení pro Děti a Mládež (NZDM)
- NZDM FUTUR pro děti 6-12 let, lokace Chrudim, Prachovice, Čankovice, Hrochův Týnec a Chrast
- NZDM klub AGORA pro mladé lidi v Chrudimi ve věku 13-26 let
- Předškolní klub (Chrudim, Čankovice a Vysoké Mýto) pomáhající s povinnou předškolní docházkou
- Terénní program STREET WORK (Chrudim, Chrast, Luže, Heřmanův Městec) - cílovka 12-16 let
- Terénní program pro rodiny s dětmi, rozsah celé ORP Chrudim
- Sociální a aktivizační služba, spolupráce s OSPODem
- Dobrovolnická agentura
- Šicí dílna ve Fortenské ulici v Chrudimi
Šance pro tebe má po letech v sociálních službách na Chrudimsku své pevné místo. Díky za vše, co dělá paní ředitelka Sophia Dvořáková, Jiří Effenberk (oba na fotce) a ostatní ze Šance pro Tebe z.s.
Po čem se ale mnohým lidem stýská, je kultura v Agoře. Vrátí se tam někdy?
My, jako současná koalice, jsme si bod „VRÁTÍME KULTURU DO AGORY" dali do programového prohlášení.
Není cílem vrátit krásná 90. léta i s rockovým klubem. Spodní část Agory s barem, sálem a pódiem by ale mohla sloužit pro nezávislá, alternativní či okrajová kulturní vystoupení, jako jsou koncerty, divadla, workshopy, výstavy či besedy. Forma by odpovídala spíše než „rokáči" kulturní kavárně či čajovně. Jako vzor by mohlo posloužit Divadlo 29 v Pardubicích, které provozuje město Pardubice, ale na své pestré kulturní programy a festivaly si shání finance z různých grantů, nadací a dotací. Spojení s Šancí pro Tebe by mohlo nahrávat i třeba možnosti sociálního podniku se zaměstnáváním osob s horším uplatněním na trhu práce.
Nápady tedy jsou, teď ale bude nutné najít tu správnou formu, která by Agoře - a tím pádem i Chrudimi - sedla a vyhovovala. Pokud vás představa návratu kultury do Agory také nadchla, klidně se ozvěte, dobrým nápadům jsou dveře na radnici vždy otevřeny.
CENTRUM DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
web: https://pdz.cz/stredisko-pece-o-dusevni-zdravi-chrudim/
Další neziskovka, které si v Chrudimi ceníme, je Péče o duševní zdraví, provozující CENTRUM DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ (CDZ) sídlící v Městský parku 828 a 274.
- posláním CDZ je podpora dospělých se závažným duševním onemocněním (typicky úzkosti, deprese, bipolární porucha, schizofrenie, porucha osobnosti apod.)
- CDZ pomáhá se sociálními i zdravotními službami, většinou v terénu, tedy v místě bydliště dotyčného, či tam, kde je třeba pomoci
- CDZ aktuálně využívá cca 100 klientů (v celém ORP Chrudim)
Obvykle nejde při péči o klienty jen o zajištění psychiatrické péče, nastavení medikace a terapeutického plánu, ale i jednání s úřady, řešení financí (např. dluhů) a obstarání běžných potřeb, jako je třeba nákup potravin.
CENTRA DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ rostou po republice jako houby po dešti.
Jde o součást REFORMY PSYCHIATRICKÉ PÉČE, která díky podpoře EU v ČR již od roku 2013 probíhá. Podstatou je zlepšení péče o duševně choré, směrem od velkých léčeben (obvykle s vysokou zdí) k poskytování péče ideálně u klienta doma.
Základem jsou právě vznikající CDZ, ve kterých se (ale i v terénu) o nemocného stará tým lidí složený z psychiatra, psychologa, zdravotní sestry a také sociálního pracovníka. V našem regionu máme CDZ v Chrudimi, Pardubicích, Hradci Králové, brzy vznikne v Náchodě, dále se připravuje v Ústí nad Orlicí, Rychnově nad Kněžnou a Jičíně.
Na fotce vidíte vedoucí centra Věru Pinkasovou a vedoucí odboru sociálních věcí MěÚ Chrudim Radku Pochobradskou, která spolupráci neziskovek s městem Chrudim koordinuje.
Aleš dodává: „Téma duševního zdraví mi je velmi blízké. Již několik let studuji psychoterapii. Aktuálně dokončuji Daseinsanalytický psychoterapeutický výcvik na Pražská vysoká škola psychosociálních studií. Jde o minimálně 5leté studium, vedoucí po splnění všech povinných součástí k dosažení komplexního psychoterapeutického vzdělání. Začal jsem to studovat jako hobby, pro svůj vlastní seberozvoj, ale již získávám povinné praktické zkušenosti a výhledově to třeba i využiji ve své vlastní praxi. Všem doporučuji, na další vzdělávání není nikdy pozdě.”
OBLASTNÍ CHARITA CHRUDIM
web: https://chrudim.charita.cz
Oblastní charita Chrudim v posledních letech rozšiřuje své služby - víte, jak a komu na Chrudimsku pomáhá?
- Domácí hospicová péče určená pro vážně a nevyléčitelně nemocné
- Pečovatelská služba a osobní asistence
- Nepřetržitá péče o seniory či zdravotně postižené
- Domácí zdravotní péče - bezplatná služba pro akutně i chronicky nemocné
- Terénní odborné poradenství - stará se o vzdělávání rodinných pečujících
- Půjčovna kompenzačních pomůcek - nabízí vozíky, postele, chodítka, schodolez, generátor kyslíku atd.
- Občanská poradna - řeší se svými klienty témata zadlužení, práva zaměstnance či práva občanská
- Dobrovolnické centrum - vytváří síť lidí, pro které je dobrý pocit tou nejlepší odměnou
Domácí hospicovou péči vnímá Aleš jako zcela zásadní. Cílem je pomoc nemocnému a jeho rodině prožít společně poslední dny života umírajícího v domácím prostředí. „Konečně i na Chrudimsku je možné, aby lidé umírali tam, kde chtějí - dle výzkumů 80 % lidí chce odejít doma v kruhu rodinném, ale bohužel 80 % zemře osamoceno v nemocnici. Chování k umírajícím je jedním z ukazatelů vyspělosti společnosti. Jsem rád, že konečně doháníme vyspělý svět.”
Chrudimská Charita nesídlí jen tradičně na faře na Školním náměstí, ale nově také v Radoušově ulici a také v pasáži „Žralok" na Resselově náměstí. Právě z těchto míst pochází fotky, na kterých vidíte ředitele Romana Peška a jeho zástupkyni Pavlu Morávkovou - díky Oblastní charita Chrudim.
Sopre CR Chrudim
„A máte v Chrudimi bezdomovce?" Máme. „A víte kolik?" Víme (viz níže). A pokud dodržují pravidla, tak jim i pomáháme. A od toho tu je Sopre CR Chrudim.
SOPRE provozuje pro lidi bez přístřeší NOCLEHÁRNU v Tovární ulici:
- kapacita je 17 lůžek pro muže a 6 pro ženy
- cena je 30 Kč/noc pro místní a 50 Kč pro přespolní
- součástí je možnost hygieny, ošacení a jídla z potravinové banky
- samozřejmostí je základní sociální poradenství
- alkohol a drogy zde nejsou povoleny a projevy agrese nejsou vítány
V 9 hodin ráno se otevírá NÍZKOPRAHOVÉ DENNÍ CENTRUM:
- bezplatná možnost pro 20 lidí strávit den v teple a v bezpečí - ani zde není povolen alkohol, drogy ani projevy agrese
- za poplatek 25 Kč je užití pračky a elektrického sporáku
Ve vyšších patrech budovy SOPRE zajišťuje MĚSTSKOU UBYTOVNU:
- kapacita je 10 bytů se sdíleným sociálním zařízením na patře - dokonce ani v ubytovně není povolen alkohol, drogy a projevy agrese
- služba je poskytována max. na 1 rok a do ubytovny mají vstup jen ubytovaní
- ubytovaní mají možnost svou svízelnou životní situaci řešit, nalézt si vlastní domov a vrátit se do běžného života
SOPRE pomáhá po celém okrese ORP se svými terénními službami, sociálním poradenstvím a také pomocí s obstaráním základních práv a osobních záležitostí. Obvyklými klienty jsou opuštění senioři, matky samoživitelky, rodiny v krizi, lidi bez domova či s psychickým a tělesným postižením.
Lidé aktuálně bez přístřeší a bez prostředků si zaslouží naši pomoc. Do potravinové banky pravidelně potravinami přispívají např. ALBERT Chrudim a TESCO Chrudim.
Pomoci můžete i vy! Vhodnější než nějaký ten drobný peníz do natažené ruky je zakoupení tzv. „nocleženky". Nocleženky jsou ke koupi v Infocentru na Resselově náměstí a za 50 Kč někdo potřebný stráví noc v teple a bezpečí.
Pomoc ale musí být spojena i s povinnostmi dodržovat pravidla. Proto jsme rádi, že nám SOPRE pomáhá nejen potřebným pomáhat, ale i dohlížet, aby v noclehárně panoval klid a pořádek. Na fotografiích můžete poznat paní ředitelku Danu Pilařovou a zakladatele SOPRE pana Petra Krejčíka.
A víte, kolik tzv. bezdomovců v Chrudimi máme? Přesná čísla se samozřejmě stále mění, ale obvykle je to cca 40 osob - z toho je zhruba 50 % z Chrudimi a 50 % z okolních obcí, které migrují po regionu. Zajímavostí je, že maximálně 1/4 z nich, tedy cca 10, by se dalo označit za problémové. I proto je zřejmé, že nikdy nelze všechny „házet do jednoho pytle".