Večer Otevřeného Software

23. dubna 2018
Večer Otevřeného Software

Ve čtvrtek 19. dubna se už potřetí v Pardubickém kraji uskutečnil Večer otevřeného software. Tentokrát v Pardubicích v kanceláři Pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka. Akci pořádá Česká pirátská strana v rámci svých projektů participativního rozpočtování. Během večera se zájemci dozví o stručné historii svobodného i nesvobodného software, mohou si do svých počítačů nahrát systém LINUX, který je na akci k dispozici zdarma, a pro informace si mohou přijít i pokročilí uživatelé tohoto systému. Kromě toho byla v Pardubicích k vidění praktická ukázka internetu věcí.

Otevřený software je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak licenci software. Licence je velmi důležitá, jelikož specifikuje, jaká práva k otevřenému kódu získá a jak s ním může nakládat jeho uživatel. Některé licence (ku příkladu GNU) například dovolují uživatelům zdrojový kód upravovat a distribuovat (na rozdíl od proprietárního software).

Akce je hrazena z participativního rozpočtu České pirátské strany. Jedná se o demokratický způsob vnitřního rozdělování peněz, kterým Česká pirátská strana financuje veřejně prospěšné dobrovolnické projekty. Veřejně prospěšný projekt může připravit a přihlásit každý člen. O míře jejich financování poté rozhodují členové. Večer otevřeného software vymyslel a přihlásil člen Pirátů ze Sedlíšťky Andrej Ramašeuski, který jím ve svém volném čase po kraji i provází. Záštitu nad tímto projektem převzal Mikuláš Ferjenčík, Pirátský poslanec za Pardubický kraj.

Kromě operačního systému LINUX bylo k vidění i několik ukázek embedded aplikací založených na otevřené platformě Arduino. Jednalo se o sběr různých veličin (teplota, vzdálenost, ...) pomocí senzorů a přenos s využitím internetu věcí (IoT) na MQTT broker běžícím na Androidu mobilního telefonu. K vidění byly i ukázky 3D tisku z materiálu PET a ABS.
Touto částí provázel jiný člen Pirátů, Pavel Slezák, který k projektu říká:

„Na příštím setkání můžeme ukázat i 3D tisk naživo. Jedná se o moderní technologie, které se dají velmi snadnou formou ovládat, a proto je na příští večer zván opravdu každý.“

Večer otevřeného software putuje po celém Pardubickém kraji a příště může být i u vás v obci. Budeme rádi, když se nám ozvete, pokud byste rádi, abychom za vámi s tímto projektem přijeli, a pomohli nám u vás akci zorganizovat. Pokud máte zájem, kontaktujte prosím koordinátora kraje Pavla Štěpánka nebo přímo organizátora Andreje Ramašeuskiho

Budeme se těšit na příští setkání.


Další informace lze nalézt:

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sociální služby v Chrudimi - díl 2.

Sociální služby v Chrudimi - díl 2.

Představujeme vám druhý díl, v němž se dozvíte více od Radního Aleše Nunváře. Jeho působnost v Chrudimi zahrnuje Odbor sociálních věcí, pod který spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP), a také další sociální neziskové organizace, s nimiž město úzce spolupracuje. Pan Nunvář nám přiblíží zbývajících pět služeb, které poskytují pomoc lidem nejen z okolí Chrudimska.

Sociální služby Chrudim - díl 1.

Sociální služby Chrudim - díl 1.

Radní Aleš Nunvář má v Chrudimi na starosti Odbor sociálních věcí, do jehož sféry spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP) a také další sociální neziskové organizace, se kterými město spolupracuje.