Významný pokrok v převzetí kontroly nad vodou na Chrudimsku

23. ledna 2024
Významný pokrok v převzetí kontroly nad vodou na Chrudimsku

Daniel Lebduška, chrudimský radní a krajský zastupitel Pardubického kraje, sdílí svou radost nad nedávným výrazným posunem v jednáních týkajících se převzetí kontroly nad prodejem vody v Chrudimi a přilehlých obcích.

V současné době se otevřeně diskutuje o několika možnostech, jak převzít kontrolu nad prodejem vody na Chrudimsku. Daniel Lebduška zdůrazňuje, že jednou z možností je založení vlastní distribuční společnosti nebo postupný odkup provozní společnosti. Získání plné kontroly nad vodou by mělo mnoho výhod, včetně možnosti čerpání dotací na výstavbu a obnovu vodovodů, což by mohlo eliminovat potřebu razantního zvyšování vodného a stočného.

"Jsme nyní v pozici, kdy můžeme reálně diskutovat o tom, jak efektivně převzít zpět prodej vody zpět pod Vodovody a kanalizace Chrudim a.s. Ač se to nezdá, tak jde o výrazný krok vpřed, kterému předcházelo poměrně hodně práce," sdělil Daniel Lebduška.

Jedním z dalších důležitých témat zdražení vody na Chrudimsku v roce 2024. Daniel Lebduška informoval, že cena vody stoupne o přibližně 100 Kč měsíčně pro čtyřčlennou rodinu. Přestože toto zvýšení zahrnuje 2% nárůst DPH a lze ho považovat za mírné, Daniel vysvětluje, že je to nezbytné k podpoře investic do oprav vodovodního majetku.

Přestože jsou investice v oblasti obnovy majetku klíčové, tak budou v budoucnu nezbytné další kroky. Aktuální investice představují zhruba 130 milionů korun ročně, ale optimální úroveň by se měla zvýšit na 200 milionů ročně. Způsoby financování tohoto rozdílu budou předmětem další diskuze.

Situaci kolem vody na Chrudimsku budeme sledovat a nadále vás budeme informovat o důležitých událostech a vývoji v této oblasti.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Sociální služby v Chrudimi - díl 2.

Sociální služby v Chrudimi - díl 2.

Představujeme vám druhý díl, v němž se dozvíte více od Radního Aleše Nunváře. Jeho působnost v Chrudimi zahrnuje Odbor sociálních věcí, pod který spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP), a také další sociální neziskové organizace, s nimiž město úzce spolupracuje. Pan Nunvář nám přiblíží zbývajících pět služeb, které poskytují pomoc lidem nejen z okolí Chrudimska.

Sociální služby Chrudim - díl 1.

Sociální služby Chrudim - díl 1.

Radní Aleš Nunvář má v Chrudimi na starosti Odbor sociálních věcí, do jehož sféry spadá Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim (CSSP) a také další sociální neziskové organizace, se kterými město spolupracuje.

Report ze zastupitelstva 18.9.2023

Report ze zastupitelstva 18.9.2023

Wow - dnešní zastupitelstvo bylo opravdu zajímavé. Konečně se podařilo rozseknout situaci kolem hotelu Bohemia a začne se něco dít.