-
10
František Kadlec
-
11
Olga Lebdušková
-
12
Mgr. David Kučera
-
13
Ing. Lukáš Němec
-
14
Jiří Šubrt
-
15
Mgr. Soňa Štěrbová
-
16
Martin Kosina
-
17
Mgr. Daniel Mareček
-
18
Ing. Libuše Cermanová
-
19
Alan Rusek
-
20
Ing. Jitka Hájková
-
21
Martin Nunvář
-
22
Kristýna Blažková
-
23
Štěpánka Diblíková
-
24
BcA. Zdeněk Šmahel
-
25
Eliška Drahošová
-
26
Nikola Štěpánková
Pirátská Strana -
27
Pavel Štěpánek
Pirátská Strana
Další kandidáti
-
Kandidáti Pirátské strany do zastupitelstva Chrudimi v roce 2022
Rozsekneme Bohemku do roka a do dne Garant programového bodu:Ivo Diblík- poster_image
- YT_poster_v_uQLD-bmraec
- video_url
- video_id
- uQLD-bmraec
- img
- IMG_6378 (Velké)
- caption
- Aleš Nunvář a Ivo Diblík
- lat
- 49.951944
- lon
- 15.788604
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Při parkování na pouze povrchu by nemohlo vzniknout veřejné prostranství se zelení a lavičkami, ale všude by stála auta. Navíc by nová parkovací místa byla pouze pro hosty hotelu a občané z okolních ulic by stále neměli kde zaparkovat. To odmítáme a předkládáme vlastní řešení, jak problém s Bohemkou rozseknout do roka a do dne a to vcetne podzemního parkování.
Proto do 30.9.2023 bude jasno, jak to bude s parkovištěm u hotelu Bohemia. Na stole jsou dvě možnosti. První je domluvit se s majitelem hotelu, společností HOMA Holding, na spolufinancování podzemního parkoviště. Druhou je vypovědět smlouvu o pronájmu parkoviště a postavit parkoviště plně za městské peníze.
Správné řešení:
Dohodnout se na spolufinancování stavby podzemního parkoviště. Uděláme vše pro toto řešení, které vyřeší současný nedostatek parkovacích míst v lokalitě na Bídě a okolí a zároveň nedostatek hotelového ubytování v Chrudimi. Myslíme však i na případ druhé možnosti. Máme zanalyzovaný postup po finanční, právní i dopravní stránce.
- headline
- ČASTO KLADENÉ DOTAZY
- tag
- h2
- style
- head-alt-md
- align
- auto
Proč se otevření tak dlouho vleče?
Zavřený hotel, plot, rozbitá okna, lebeda a bodláky. To je aktuální stav, který již 10 let hyzdí Masarykovo náměstí. Na počátku byla idea pronajmout městský pozemek na 50 let za 1000 Kč ročně soukromému investorovi, který by postavil podzemní parkoviště sloužící jak obyvatelům, tak hotelu.
Jenže potom přišel zásah policie, vyšetřování, obvinění z pokusu o dotační podvod a hotel i se závazky k městu změnil majitele. Rok za rokem tak plyne nový majitel nekoná a po městu chce, aby mu povolilo nestavět parkoviště podzemní, ale jen povrchové, které je pro něj investičně levnější. To odmítáme a považujeme za nezbytné tento neutěšený stav konečně rozseknout.
Kolik by muselo město dát peněz na postavení podzemního parkoviště?
I. Varianta spoluúčasti - ve variantě fifty-fifty odhadujeme finanční náročnost této stavby pro město Chrudim na maximálně 20 milionů korun.
II. Varianta vlastní výstavby - počítáme s horní hranicí ve výši 40 milionů korun.
Když HOMA Holding hotel prodá, závazky platí dál?
Ano, platí - i nový majitel musí respektovat platnou smlouvu a jednat s městem o bezodkladné výstavbě. Správné řešení je obnovit v co nejrychlejší době provoz hotelu.
Kolik parkovacích míst to městu přinese?
Podle posledního návrhu by mělo vzniknout celkem 97 parkovacích míst. Zhruba polovinu bude potřebovat k provozu hotel. Pro občany města by tedy mělo být nově k dispozici nejméně 48 parkovacích míst.
Má smysl odkoupit hotel Bohemia?
Odkup hotelu by byl velmi finančně náročný. Město Chrudim nemá dostatečné know-how na to, jak provozovat takto velký hotel, který ještě ke všemu není uvnitř dokončen. Tím by vznikly další nutné investice. Dále také nedává smysl přestavět hotel na byty. Původně projektované hotelové pokoje dlouhodobému bydlení hrubě nevyhovují a opět by to vyvolalo velké investice k získání cca 20 bytů.
Připojte se k petici
Souhlasíte s tím, že auta mají spíš parkovat pod zemí, než aby ubírala zeleň ve městech?
Podepište petici za vybudování podzemního parkoviště u hotelu Bohemia - je to správně řešení celé lokality.
Zabojujeme o vodu, až se znovu rozdají karty Garant programového bodu:Daniel Lebduška- poster_image
- YT_poster_v_goZGc_6ikJA
- video_url
- video_id
- goZGc_6ikJA
- img
- IMG_6406 (Velké)
- caption
- Aleš Nunvář a Daniel Lebduška
- lat
- 49.946986
- lon
- 15.802806
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
V roce 2005 zastupitelé prodali 95% výdělečné části Vodovodů a Kanalizací Chrudim a.s. rakouské firmě Energie AG. Zároveň jim do roku 2030 pronajali distribuci vody. Pořídili tak 115 milionů pro akcionáře VaK Chrudim a svým spoluobčanům novou trubku - bohužel se nejedná o vodovod, ale penězovod.
Současný model fungování je bohužel více penězovodem než vodovodem, který za rok odvede kolem 15 – 20 milionů do Rakouska. Voda několikrát skokově zdražila a přitom by mohla být až o 20% levnější.
Na opravy nejdou potřebné prostředky, vodohospodářské stavby chátrají a narůstá vnitřní dluh na majetku. Už teď jsme přišli o desítky až stovky milionů korun na dotacích z Evropské unie a dotační kohoutek zůstane zavřený, dokud bude ve vodárnách soukromý vlastník z Rakouska.
Správné řešení je:
Odstranit tento penězovod a dostatečně investovat do oprav vodárenské soustavy. Jako důsledek můžeme prosazovat snížení ceny vody. A hlavně udělat vše pro to, aby se po roce 2030 voda vrátila do rukou města a jeho obyvatel.
- headline
- ČASTO KLADENÉ DOTAZY
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
Zatím jste s tím nepohnuli - co bude teď jinak?
Blok starostů měst, který je nyní v představenstvu VaK Chrudim a.s., se tímto problémem nezabývá, nebo ho řešit nechce. Máme nové spojence mezi dalšími akcionáři VaK Chrudim a.s. a budeme koordinovaně postupovat, aby se daly věci do pohybu.
Smlouva je do roku 2030 - to končí za hrozně dlouho. Co mezitím budete dělat?
Jednání budou trvat dlouho a teď se objevuje historické okno příležitosti, jak tuto změnu nastartovat. Pokud promarníme další čtyři roky, tak reálně hrozí, že se penězovod nepodaří odstranit a bude pokračovat i po roce 2030. Ostatně takový scénář se odehrál už v mnoha českých městech.
Chcete tedy odkoupit už teď VS Chrudim a.s.?
Ne, ačkoliv nám to někteří lidé vkládají do úst. Cíl je neprodloužení smlouvy s rakouským koncernem - prodejcem chrudimské vody - která končí na konci roku 2030. Chceme začít konat kroky vedoucí k znovuzačlenění VS Chrudim a.s. pod VaK Chrudim a.s. jako distribuční divizi. Je potřeba jasně říct, že rokem 2030 stávající uspořádání končí.
Četl jsem, že mohla být kanalizace v Medlešicích až o 25 milionů Kč levnější. Je to tak?
Stačí si spočítat, o kolik dotačních peněz více jsme mohli dostat na stavbu kanalizace v Medlešicích. Nyní získáme maximálně 45% dotaci z celkových 63,5 milionu Kč. Mohli jsme ale získat až 85% dotaci, nemít tu VS Chrudim a.s. Prostým výpočtem zjistíme, že jsme z našich kapes mohli po odečtení dotace zaplatit při maximální podpoře pouhých 9,5 milionu namísto 34,8 milionu Kč.
Rozlouskneme Skřivánek, ať je kde bydlet Garant programového bodu:Aleš Nunvář- poster_image
- YT_poster_v_G7dGOFfD0uw
- video_url
- video_id
- G7dGOFfD0uw
- img
- IMG_6455 (Velké)
- caption
- Aleš Nunvář a Daniel Lebduška
- lat
- 49.946313
- lon
- 15.785955
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Ceny bytů jsou na historických maximech a sehnat byt nebo stavební parcelu za slušnou cenu je nadlidský úkol. Víme, že parcely nerostou na stromech, ale v Chrudimi máme hned několik rozvojových oblastí, v nichž je potřeba začít stavět. Současné rozvojové oblasti města jsou dnes zaminované vlastnickými a právními spory. Ty musíme velmi rychle rozlousknout.
Ihned po vyřešení chceme sami začít stavět městské nájemní byty a navazující služby v jejich blízkosti. V mezičase začneme připravovat projekty a potom stavět z dotací a PPP projektů byty, komunitní bydlení, ale také rozšiřovat školy a školky.
Správné řešení je:
Stavět na rozvojových lokalitách městské nájemní byty v souladu se vznikající Bytovou koncepcí města Chrudim, v níž jsou byty rozdělené do třech kategorií - na komerční, sociální a byty pro potřebné. Zároveň nesmí být městské byty jen dírou na peníze, ale minimálně musí generovat prostředky na opravy.
- headline
- ČASTO KLADENÉ DOTAZY
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
Co je Vídeňský model bydlení?
Vídeňský model spočívá v tom, že by Chrudim na třicet let pronajala pozemek bance, která by na něm postavila nájemní byty. Investici by si banka splácela z nájmů a po uplynutí nájemní doby by dům převedla na město. Dohoda města s bankou by obnášela i regulovanou cenu nájmu. Podporu takových projektů již vyhlásila první banka v ČR a další budou následovat.
Co když to rozlousknout nepůjde?
Pokud na současných rozvojových místech nepůjde nalézt dohodu, je možnost najít i jiná místa. Chrudim stále nemá vyčerpány všechny rozvojové možnosti a nemůže si dovolit brzdit výstavbu nových budov. Vhodnými změnami územního plánu se toho dá rychle dosáhnout.
Co je to ten PPP projekt?
Jednoduše řečeno se jedná o partnerství mezi městem a soukromou firmou, která pomůže městu zařídit něco, co je pro město složité - v tomto případě banka zafinancuje stavbu nových bytů snáze než samotné město, které by si u dané instituce muselo půjčit peníze s určitým úrokem.
Co všechno bude obsahovat nová Bytová koncepce města?
Základní rozdělení do třech kategorií - na komerční byty s plným nájemným, sociální se sníženým nájemným a byty pro potřebné, které budou fungovat i jako startovací. V Bytové koncepci chceme zároveň prosadit plán na zvýšení počtu městských bytů.
Doprava nesmí být poprava Garant programového bodu:Aleš Nunvář- img
- IMG_6432 (Velké)
- caption
- Aleš Nunvář a Daniel Lebduška
- lat
- 49.956293
- lon
- 15.814907
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Smutnou skutečností zůstává, že snad nenajdeme město, které by nemělo problémy s parkováním. V Chrudimi s tím budeme bojovat. Především na sídlištích je potřeba tento problém řešit. Město pomůže při výstavbě parkovacích domů. Za symbolickou cenu pronajme pozemek a dodá připravený projekt na družstevní parkovací dům. V kombinaci se zavedením parkovacích zón na sídlištích se nám tento problém podaří společně vyřešit.
Doprava není jen o parkování, a proto neustoupíme ze záměru mít MHD na ekologický pohon a mít lepší informace o provozu MHD. Konečně také uděláme cyklostezku na Báru a zpříjemníme okolí právě zakopaného horkovodu v těsné blízkosti sídliště U Stadionu.
Zároveň chceme co nejméně těžké dopravy ve městě, a proto budeme pilně pracovat na přípravách třetí části obchvatu a to s napojením průmyslové zóny, abychom dostali co nejvíc kamionů zpod našich oken. Nezapomínáme ani na pěší dopravu a ostudný stav některých chodníků. Prosadíme na další čtyři roky dvojnásobnou částku na opravy místních cest a chodníků. Z přibližně 3 milionů korun ročně navrhneme zvýšit na dvojnásobek.
Správné řešení je:
Stavět družstevní parkovací domy na sídlištích a městské parkovací domy na frekventovaných místech. Zároveň je potřeba dokončit třetí část obchvatu a mít město volné od zbytečné těžké tranzitní dopravy. Jako velmi žádaný bonus je mít ekologickou MHD a myslet při investicích i na cyklistickou a pěší dopravu, kterou nebudeme opomíjet.
- headline
- ČASTO KLADENÉ DOTAZY
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
Kde by měly vzniknout první parkovací domy?
První parkovací dům nejspíše vznikne u hotelu Bohemia, dále na Moravově zahradě u sportovní haly a jako první projekt družstevního parkování vznikne PD na sídlišti U Stadionu vedle stanice záchranky.
Parkovací zóny? To bude drahý, nebude to fungovat a nezaparkuju už vůbec.
Opak je pravdou - zavedení parkovacích zón v mnoha městech pomohlo se zlepšením situace s parkováním. To totiž počítá se základním principem, že první auto je zcela zdarma, druhé je zpoplatněné a každé další stojí více než to předchozí. Chceme tím předejít tomu, aby parkoviště u bytových domů sloužila jako dlouhodobé odstavné plochy pro nepoužívaná auta. Pilotní projekt by měl být na sídlišti U Stadionu, ruku v ruce by měl přijít s výstavbou prvního družstevního parkovacího domu.
Jak to bude s tou třetí etapou obchvatu?
Neustoupíme ze záměru výstavby severního obchvatu Markovic s napojením průmyslové zóny v bývalé Transportě. Ve hře jsou tři varianty - všechny se však nelíbí obci Třibřichy. Budeme jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic, aby se ta nejvíce schůdná varianta pro všechny strany začala projektovat a byla zařazena do plánu investic podle finančních možností ŘSD.
Doprava nejsou jen auta - co plánujete pro cyklisty a chodce?
Postavíme cyklostezku na Báru, zrekonstruujeme cyklostezky od Bídy na Kateřinu, postavíme cyklostezku nad zakopaným horkovodem a z tohoto prostranství uděláme příjemné místo i na procházku. Zároveň zvýšíme peníze na opravy místních komunikací a chodníků na dvojnásobek. Velmi podporujeme bezmotorovou dopravu, víme ale také, že na malém městě to má člověk bez auta mnohem těžší než ve městech velkých. Proto chceme najít vždy správný poměr mezi motorovou a nemotorovou dopravou.
Kolik to zvýšení rozpočtu na opravy cest tedy je?
Současně jde na opravy chodníků kolem 3 milionu korun ročně. Chceme, aby po celé další volební období bylo investováno do oprav dvojnásobně. Po čtyřech letech takovýchto investic - celkem navíc 12 milionů Kč - by měly být nejproblematičtější úseky dostatečně a dlouhodobě opraveny.
Hýbat se je fajn a vy budete mít kde Garant programového bodu:Zdeněk Kubala- img
- IMG_6355 (Velké)
- caption
- Aleš Nunvář a Zdeněk Kubala
- lat
- 49.951069
- lon
- 15.798746
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Rozhýbali jsme léta zanedbaný problém s chátrající sportovní halou na Tyršově náměstí. Jsme rádi, že nám zatím nespadla na hlavu. S generální opravou již nelze dále otálet a nové haly bychom se i díky finanční kondici města jen tak nedočkali. I proto jsme se rozhodli pro modernizaci celého areálu stávající haly, ale po etapách, tak aby si to město mohlo vůbec dovolit.
Námi prosazený nový skatepark se těší obrovské oblibě. Vidíme ale, že je potřeba oddělit mladé “profíky” od drobotiny, aby nevznikaly úrazy. Proto rozšíříme skatepark o dětskou zónu, aby byli všichni v bezpečí.
Jsme moc rádi za to, že se uchytil projekt “Tvořím Chrudim”, kde zatím vyhrávají projekty typu sportovišť a dětských hřišť. Chceme ještě více peněz do tohoto projektu, aby mohla vzniknout všechna myslitelná hřiště. Do dalších let připravíme rekonstrukci krytého plaveckého bazénu, kde se jedná zejména o náhradu samotné vany bazénu za novou, nerezovou. A také se ve spolupráci s Pardubickým krajem zasadíme o výstavbu lehké montované haly. Ta by měla stát vedle Gymnázia J. Ressela a sloužila by zejména pro žáky okolních škol.
Správné řešení je:
Na etapy zrekonstruovat sportovní halu na Tyršově náměstí, rozšířit skatepark o dětskou zónu a stavět nová dětská hřiště podle výsledku hlasování v rámci participativního rozpočtu “Tvořím Chrudim”. Zároveň je správné výrazně investovat do oprav stávajících dalších sportovišť, abychom se měli kde hýbat.
- headline
- ČASTO KLADENÉ DOTAZY
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
Kolik peněz chcete dávat do participativního rozpočtu Tvořím Chrudim?
Chceme, aby tam každý rok bylo 0,5% celkového rozpočtu města - to by v současné situaci dělalo kolem 3,5 milionu Kč. Jedná se o trojnásobek současného stavu. Byli bychom tak schopni udělat například 6-8 občanských projektů ročně.
Jak bude vypadat dětská zóna u nového skateparku?
Předně je pro nás důležitá bezpečnost všech návštěvníků tohoto sportoviště. Bude proto přizpůsobena tak, aby lákala malé návštěvníky, našli si tam vyžití a byla dostatečně bezpečná. Zároveň je počítáno i s krytým sezením pro hlídající rodiče. Pro “profíky” tak bude nový skatepark volnější, bude hrozit méně srážek a pádů. Nicméně skate, brusle a skoky na koloběžkách jsou extrémní sport a je třeba to mít na paměti. Bohužel k tomu občasné úrazy patří.
Kolik bude odhadem stát celá rekonstrukce sportovní haly?
Zatím jsou naplánovány tři etapy - první znamená novou tělocvičnu, opravu stávající haly, rekonstrukci šaten, nový vstup z Opletalovy ulice a rekonstrukci veškerých sítí - limit je 120 milionů Kč. Druhá etapa počítá s rekonstrukcí sokolovny včetně podlahy a celkovou opravou budovy hotelu. Ta by měla stát odhadem 50 milionů Kč. Třetí etapa se zaměří na opravu Tyršova domu a přilehlých prostor včetně statiky, střechy, sítí a úpravy vnějšího i vnitřního vzhledu. Tato fáze by měla stát odhadem 43 milionů Kč. Celé dohromady to vyjde na - odhadem - 213 milionů.
Kolik by stála nová hala vedle zimního stadionu?
Podle několik let staré studie byla cena nejméně 250 milionů Kč. V ní ale nebylo promítnuto současné bezprecedentní zvýšení stavebních nákladů. Odhadem by tak stála nejméně 350 milionů Kč.
Otevřená a moderní radnice Garant programového bodu:Daniel Lebduška- img
- post-office-g1559b4faf_1280
- caption
- lat
- 49.953787
- lon
- 15.790622
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Fajn, to mě zajímá - máte nějaký příklad?
Třeba taková lampa pouličního osvětlení nemusí být pouhou lampou, ale může sloužit zároveň jako wi-fi nebo nabíječka pro elektrokola a telefony. U laviček by si pak člověk mohl připojit laptop, a pracovat tak na čerstvém vzduchu, zatímco si kolem hrají jeho děti. Chytrá lampa nemusí svítit pořád, ale v zájmu ušetření nákladů na energie, energie samotné a také snížení světelného znečištění by měla mít pohybové senzory a stmívat se, pokud se v její blízkosti nikdo nepohybuje. V místech, kde nejsou inženýrské sítě, by mohly stát lampy na solární panely. Podobně fungují „chytré kontejnery“, které se ozvou, když se naplní.
- headline
- Tři pilíře otevřené a moderní radnice
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Digitalizace
Po úřadech by měla obíhat data, nikoli lidé. Tento proces povede nejen k zjednodušení života lidí při styku s úřady, ale i ke zlepšení komunikace města směrem k občanům a naopak, i mezi úředníky navzájem. Podklady pro jednání zastupitelstva by měly být strojově čitelné a veřejné. Samozřejmě si uvědomujeme, že jsou mezi námi i občané, kteří neradi využívají digitální technologie, a proto by měla digitalizace fungovat vedle současného systému jako jedna z možností.
- middle_column_content
Transparentnost
Město i jeho organizace, včetně škol, školek a městských firem, by se měly zaměřit na využívání svobodného softwaru všude tam, kde je to možné. Šetří to totiž peníze. Město by mělo vyžadovat aplikace založené na otevřeném kódu, aby nebylo vázané na konkrétního dodavatele bez možnosti snadného odstoupení od smlouvy. Dlouhodobý cíl je využívat zejména otevřené programy, včetně operačních systémů.
- right_column_content
Otevřenost
Zlepšíme toky informací. Máme za to, že vzájemná informovanost obyvatel, organizací a firem ve městě má přímý vliv na jeho dobré fungování a rozvoj. Budeme usilovat o vznik Jednotného informačního systému města, který kromě webové prezentace bude poskytovat i data otevřená a strojově čitelná.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO OTEVŘENOU A MODERNÍ RADNICI
1) S příchodem nového dopravce MHD rozšíříme informovanost v dopravě. Budeme sbírat a dále poskytovat informace o dopravě ve městě a blízkém okolí, o aktuální situaci MHD, VHD (zpoždění, změny).
2) Zavedeme informační systém na monitorování volných parkovacích míst.
3) Zavedli jsme Mobilní rozhlas a tím podpořili sdílení informací třetích stran, jako jsou provozovatelé sítí (například hlášení o odstávkách sítí, pořádání sportovních a kulturních akcí). V dalším rovoji budeme pokračovat.
4) Ještě více zlepšíme přístupnost veřejných informací ze zastupitelstva, úřadů a městských firem. Informace vzniklé za veřejné finance by měly být z principu veřejné - povedlo se nám podklady zastupitelstva dát k dispozici online všem.
5) Doladíme již spuštěný sdílený kalendář akcí, syndikovaný z více zdrojů a volně přístupný pro občany, aby mohli přidávat své akce. Výhodou je, že všechny sportovní, kulturní i občanské události tak budou na jednom přehledném místě.
Udržitelná ochrana životního prostředí Garant programového bodu:Aleš Nunvář- img
- ecology-gbbfc4112d_1280
- caption
- lat
- 49.953787
- lon
- 15.790622
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To zní moc dobře - máte nějaký příklad?
S rokem 2030 bude končit možnost skládkování netříděného odpadu. Námi prosazené kroky - jako označování popelnic a zavedení popelnic na bioodpad - nám už nyní pomáhají se připravit na tuto dobu. Jakmile zavedeme i další opatření, tak je velmi pravděpodobné, že narozdíl od jiných měst a obcí nebudeme muset tolik zvyšovat poplatek za svoz odpadu.
- headline
- Tři pilíře pro životní prostředí v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Odpadové hospodářství
Ještě dále rozšíříme současný systém sběru komunálního odpadu a bioodpadu o další dvě možnosti, a to o papír (modrá nádoba) a plast (žlutá nádoba). Nádoby bude město i nadále přidělovat po registraci zdarma, četnost odvozu se bude měnit dle sezóny. Výše poplatků za svoz odpadu zůstane stejná, jen se změní interval svozu komunálního odpadu z 1x týdně na 1x za dva týdny. Systém je úspěšně vyzkoušen a funguje v jiných městech.
- middle_column_content
Sběrný a nový separační dvůr
Velmi dobře je hodnocena změna otevírací doby stávajícího sběrného dvora tak, aby umožňoval svoz odpadu i o víkendu. Posuneme hranici poplatku za stavební suť a zrevidujeme pro občany Chrudimi i ostatní poplatky a limity, které v důsledku mohou vést ke vzniku černých skládek. Dále jsme pro vznik nového separačního dvora v průmyslové zóně, ale nechceme v něm kompostárnu, ačkoliv chápeme její důležitost a budeme pro ni hledat místo jinde.
- right_column_content
Městská ekologie
Na základě jasné dlouhodobé koncepce zasadíme ještě více nových stromů a jiných vegetačních prvků v našem městě. Stromy pohlcují velké množství slunečního záření a díky odpařování vody z listů ochlazují své okolí. Zajistíme osvětu a podporu bezodpadového hospodářství (zero waste) a třídění obecně. Podpoříme projekty na zadržování dešťové vody v krajině, např. domácí nádrže či rezervoáry, a následné použití vody na zalévání či splachování. Zároveň podpoříme obnovu krajiny kolem města v dalších kolech projektu Tvořím Chrudim.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ V CHRUDIMI
1) Zasadíme ještě více stromů a dalších zelených prvků do města, aby nám v létě nebylo příliš horko.
2) Zaměříme se na úspory, obnovitelné zdroje a využití nových technologií (např. ohledně zateplování budov, fotovoltaických elektráren). Podpoříme rozvoj komunitní energetiky s důrazem na využití obecních budov.
3) Rozšíříme adresný svoz odpadu o plast a papír. Zároveň změníme frekvenci svozu komunálního odpadu na 1x za dva týdny.
4) Podpoříme vybudování podzemních kontejnerů s chytrými prvky - automatizované hlášení naplněnosti atp.
5) Začneme stavět nový separační dvůr v průmyslové zóně, bez kompostárny, ale s třídící linkou na plasty s možností jejich dalšího zpracování.
Sociální odpovědnost Garant programového bodu:Pavel Štěpánek- img
- hands-g4eea30cfd_1280
- caption
- lat
- 49.951173
- lon
- 15.794665
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To zní skvěle - máte nějaké příklady?
To je jasná věc - veřejné projednání bylo například u skateparku, kanalizace Medlešice, záměru výstavby separačního dvora a mnohých dalších staveb. To ale není zdaleka vše. Je známo, že dlouhodobě podporujeme mnohé sociální služby a budeme v tom pokračovat. Jejich práce je také dlouhodobě hodnocena jako nadstardní a na vysoké úrovni. Což není jen tak samo o sobě a všem zúčastněným za to patří náš dík. Také chceme mít k dispozici více městských bytů, abychom je mohli pronajímat podle nové Bytové koncepce potřebným.
- headline
- Tři pilíře sociální odpovědnosti v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Podpora rodin
Rodiny pro své členy představují jistotu péče, respektu a vzájemné podpory. Budeme podporovat rodiny vlastní i náhradní, s libovolným počtem dětí a bez ohledu na orientaci jejich členů nebo sociální status. Podpoříme ohrožené rodiny a rodiny v krizi při zvládání náročných životních období a situací. Odmítáme domácí násilí v jakékoliv formě a podobě. Podpoříme rodiny, které pečují o své členy.
- middle_column_content
Sociální bydlení
V souvislosti s novou Bytovou koncepcí města chceme, aby bylo dostupné bydlení pro všechny, i pro sociálně slabší spoluobčany, především rodiny a matky, otce - samoživitele. Bytová koncepce také přináší znovuzavedení tzv. startovacích bytů pro mladé za dostupný nájem na omezenou dobu. Vítáme současný systém Propustného bydlení - třístupňový systém, který poskytuje sociálně vyloučeným či handicapovaným šanci osvojit si znalosti a dovednosti nezbytné k udržení trvalého bydlení.
- right_column_content
Neziskové organizace
Chrudim je město, ve kterém je množství nestátních neziskových organizací. Dělají velmi dobrou práci a jsme za to rádi. Budeme i nadále podporovat jejich činnost a podpoříme informovanost obyvatel o práci a akcích neziskových organizací. Podpoříme činnost i nových neziskovek, které budou našemu městu a našim občanům dávat přidanou hodnotu - například terénní a ambulantní péči pro seniory v místě jejich bydliště.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO SOCIÁLNÍ ODPOVĚDNOST V CHRUDIMI
1) Budeme i nadále podporovat neziskové organizace v jejich společensky prospěšné práci.
2) Kvůli nastupujícím silným ročníkům zajistíme pro rodiny dostatek kvalitních služeb péče o děti - zejména v mateřských a základních školách nebo dětských skupinách.
3) Jako alternativu k systémové péči o děti podpoříme komunitní a sousedské aktivity mateřských a rodinných center, volnočasových činností pro děti všech věkových kategorií a sociálních skupin.
4) Chceme rozšířit městský bytový fond o byty, které budou pronajímány hlavně chrudimským rodinám v bytové nouzi, podporovaným profesím, ale také seniorům a spoluobčanům se zdravotním hendikepem.
5) Při výstavbě nových bytových domů podle nově připravovaného Vídeňského modelu budeme počítat s procentuálním zastoupením sociálních a startovacích bytů.
Kvalitní školství a vzdělávání Garant programového bodu:Lenka Malá- img
- people-g89add3820_1280
- caption
- lat
- 49.950887
- lon
- 15.797026
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To zní skvěle - máte nějaké příklady?
Budeme i nadále podporovat i alternativní učební plány a možnost si zvolit školu pro své děti podle vlastního uvážení. Zároveň ale chceme co nejvíce připravovat školáky na současnou rychlou moderní dobu. Proto budeme ještě více podporovat doplňková vzdělávání - například lekce finanční gramotnosti, mediální gramotnosti, psychohygieny a dalších důležitých dovedností.
- headline
- Tři pilíře kvalitního školství a vzdělávání v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Inovativní vzdělání:
V rámci inovace umožníme především ředitelům a učitelům, aby se mohli kvalitně vzdělávat v moderních metodách výuky a mohli je uplatňovat ve svém zaměstnání. Podpoříme školy v používání svobodných technologií (volně kopírovatelné programy, svobodné učebnice, svobodný software) a výuce finanční gramotnosti. Možnost výběru považujeme za důležitou. Proto podporujeme vznik dětských skupin, mateřských center, lesních školek i škol jiných zřizovatelů. Nové vzdělávací směry (jako je Montessori, Waldorf) vítáme a podpoříme jejich zavádění, a to na úrovni mateřských i základních škol.
- middle_column_content
Škola jako přátelská instituce
S rozvojem nových technologií vzrostly možnosti zpětné vazby pro rodiče i učitele. Rádi bychom dali veřejnosti šanci nahlédnout do projektů, které se odehrávají nejen na škole jejich dítěte. Chceme žákům umožnit zaměřit se na oblast, která je jim blízká, a zároveň objevovat svůj potenciál, a to formou prezentací oborů pro žáky 2. stupně. Jsme pro odstranění bariér, které brání v přístupu ke vzdělání. Můžeme toho docílit i díky smysluplnému a transparentnímu rozdělování financí z dotací od MŠMT a EU.
- right_column_content
Bezpečnější škola
Klademe důraz na prevenci v oblastech spojených se závislostmi i na internetu, (kyber) šikanou, xenofobií či agresivitou. Aktivity, které širokou veřejnost s těmito jevy seznámí a pomohou jim předcházet, případně je lépe pochopit, podpoříme. Jsme pro vznik volnočasových aktivit pro děti a jejich dostupnost nejen sociálně slabším žákům a předškolákům. Je skvělé, že probíhají rekonstrukce škol, školek. Nesmíme ale zapomínat ani na okolí těchto institucí. Piráti se zasadí o to, aby bylo bezpečnější a malebnější. Ať už řešením parkování nebo dostatečným úklidem těchto prostranství.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO KVALITNÍ ŠKOLSTVÍ V CHRUDIMI
1) Podpoříme lekce doplňkového vzdělávání v místech, kde ještě nefungují. Jako velmi aktuální se jeví například lekce finanční gramotnosti, mediální gramotnosti a psychohygieny.
2) Zajistíme dostupnost škol a potřebný počet míst v nich. Najdeme zdroje financování na dostatek míst v učebnách, dostavbu dalších odborných a venkovních učeben. Připravíme naše školy na další demografický vývoj: nedostatky míst ve školách budeme řešit s předstihem.
3) Prosazujeme transparentní výběrová řízení ředitelů škol, protože hlavně díky vedení pedagogických lídrů a schopných manažerů dokáže škola připravit naše děti na život v moderním světě.
4) Budeme podporovat vzájemnou spolupráci učitelů, samospráv a občanů. Budeme aktivně zvát rodiče žáků k práci ve školských radách. Budeme iniciovat žákovské parlamenty a zvát aktivní občany do školských výborů a komisí.
5) Podporujeme a nadále budeme podporovat fungování a vznik nových volnočasových aktivit pro děti. Chceme je zpřístupnit i sociálně slabším žákům a předškolákům.
Kultura a volný čas Garant programového bodu:MgA. Kristýna Kudrnáčová- img
- 1658388811562
- caption
- lat
- 49.950887
- lon
- 15.797026
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
S tím souhlasím, ale jak to uděláte?
Hodně se mluvilo o participativním rozpočtu “Tvořím Chrudim” - tam je možné dát projekty, které chce člověk ve svém okolí realizovat. Nové dětské hřiště? Bez problému. Více stromů v okolí? Bez problému. Úplně stejně se jde přihlásit s dalšími projekty, které pomohou s rozvojem kulturního života a zpříjemní trávení volného času. A to je jen jedna z možností. Rádi podpoříme i přímou dotací kulturní akce a nové i stávající sportovní spolky.
- headline
- Tři pilíře kvalitního volného času a kultury v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Atraktivní Chrudim
Dlouholetým plánem chrudimských Pirátů je nejen výrazně zviditelnit město v povědomí Čechů, ale udělat z něj oblíbenou zastávku pro cestovatele. Jednou z možností je uspořádání unikátního festivalu. Něco takového se už v Chrudimi povedlo. Rádi to zmíníme i jako velkou pochvalu autorům - festival pouličního umění Chrudim (o)žije je přesně to, o čem tady mluvíme. Podobných akcí je ale mnoho - například food festivaly, vlastní divadelní spolek, opravit letní kino a oživit zajímavostmi krásná zákoutí Chrudimi
- middle_column_content
Dostupné informace
Kromě již spuštěného sdíleného kalendáře kulturních a společenských akcí bychom chtěli zavést sdílenou mapu s nápady na výlety po okolí, zajímavá místa, dobré restaurace nebo novinky z Chrudimska vztahující se ke konkrétnímu místu a podobně. Jako rozšíření chceme, aby do těchto služeb byl přístup zdarma pro všechny právnické i fyzické osoby. Jedinou podmínkou je, aby byly informace místně relevantní. Již se také podařilo zjednodušit dotační systém pro sportovní a kulturní kluby, které pracují s dětmi. Nenutíme je vypisovat dokola stále ty samé papíry a usnadnili jsme jim každoroční nápor administrativy.
- right_column_content
Stabilní financování
Ještě více umožníme občanům Chrudimi aktivně přispívat ke zkrášlení města formou participativního rozpočtování. V projektu Tvořím Chrudim jde o volnou soutěž nápadů, co lze svépomocí ve městě zkrášlit, ozdobit, postavit. Rozpočet na tento projekt chceme ještě v příštích letech zvýšit. Chceme podpořit Chrudimskou besedu, kterou vidíme jako správnou organizaci pro pomoc s zatraktivněním Chrudimi. Zároveň budeme investovat do rozšíření již stávajících sportovišť - například skateparku a dětských hřišť.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO KULTURU A VOLNÝ ČAS V CHRUDIMI
1) Budeme i nadále zvyšovat rozpočet projektu “Tvořím Chrudim”, abychom mohli každý rok dělat více a více komunitních projektů.
2) Rozšíříme nový skatepark o “dětskou” zónu, kde se budou moci vyřádit ti menší jezdci, zatímco stávající skatepark bude pro pokročilejší sportovce.
3) Naší prioritou je sportování dětí a mládeže, zajistíme rovné a transparentní dotační podmínky, například formou kapitační platby na sportující dítě.
4) Podpoříme nově vznikající kulturní a sportovní projekty na zatraktivnění Chrudimi - finančními i lidskými zdroji.
5) Budeme i nadále podporovat nejen mainstreamovou kulturu, ale i jiné formy kulturního vyžití, jako jsou venkovní festivaly a sousedské happeningy.
Investice a rozvoj města Garant programového bodu:Aleš Nunvář- img
- calculator-ge1f5b9b7b_1280
- caption
- lat
- 49.950887
- lon
- 15.797026
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To je moc fajn, co bude následovat? Co nás čeká?
Další dobrou zprávou je, že i přes masivní investice se město více nezadlužilo. Není to magie, ale kombinace správného investičního přístupu k získávání dotací a vyšších daňových příjmů, které jsme dokázali správně využít. Tuto rozpočtovou odpovědnost zachováme i po další čtyři roky. Bude to náročné, protože nás čekají velké investiční akce, ale je to správné řešení. Zajímavostí zůstává, že pokud bychom chtěli udělat všechny dlouhodobě plánované investiční akce, tak bychom potřebovali jednorázovou finanční injekci kolem dvou miliard korun. Tu ale nedostaneme, a tak budeme postupovat podle priorit a potřebnosti jednotlivých projektů.
- headline
- Tři pilíře pro investice a rozvoj města v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Hospodárný a transparentní rozpočet
Poslední čtyři roky jsme výrazně ovlivňovali investiční politiku Chrudimi. Náš lídr Aleš Nunvář má v gesci odbor investic. Pokud něco vystihuje naši stávající koalici, tak to, že je velmi proinvestiční. Výše finančních prostředků vyhrazených na investice města byla v minulých volebních obdobích 80-120 milionů korun. Letos to je více než 160 milionů korun a tímto tempem chceme pokračovat i v následujících letech. Navíc se každý může podívat na rozpočet online a téměř v reálném čase vidět výdaje a příjmy města.
- middle_column_content
Účast občanů na rozhodování
Účast občanů na rozhodování bereme vážně - již nám funguje participativní rozpočet na projektu Tvořím Chrudim, dochází k veřejným projednáním investičních záměrů města i k úpravám územního a regulačního plánu. Budeme přijímat další nástroje k přímému zapojení veřejnosti a necháme občany skutečně rozhodovat o podobě veřejného prostoru. Budeme se pečlivě zabývat podněty, peticemi a návrhy. Podpoříme místní referenda u sporných otázek s výjimečnou důležitostí a dlouhodobými důsledky.
- right_column_content
Dodržování územního a regulačního plánu
Změny územního a regulačního plánu musí ještě více fungovat jako transparentní proces za účasti obyvatel. Zasadili jsme se o to, že neproběhly žádné pochybné kšefty pro kamarády a bez pravidel. Návrhy rozvoje plánů, související dokumentaci i současný stav budeme zveřejňovat tak, aby byly přehledné, rychle dostupné a umožňovaly účast a vyjádření občanů. Rádi budeme spolupracovat s každým, kdo bude dodržovat územní a regulační plán města Chrudim.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO INVESTICE CHRUDIMI
1) Zrekonstruujeme sportovní halu na Tyršově náměstí ve všech třech plánovaných etapách, aby byla pravým sportovním svatostánkem
2) Budeme pokračovat s rekonstrukcemi školek a škol. Po MŠ U Stadionu je druhá na řadě MŠ Strojařů a další budou následovat
3) Plně připravíme projekt velkého separačního dvora v průmyslové zóně, kde ale vzhledem k blízkosti obytné zástavby nechceme stavět kompostárnu.
4) Začneme se stavbou alespoň jednoho parkovacího domu - mezi hlavní adepty patří buď podzemní parkování u hotelu Bohemia, nebo parkování u sportovní haly, či parkoviště na sídlišti U Stadionu.
5) Na největší rozvojové lokalitě v Chrudimi - na Skřivánku - připravíme první projekt na výstavbu nájemních bytových domů podle Vídeňského modelu bydlení.
Dostupná zdravotní péče Garant programového bodu:Daniel Lebduška- img
- treatment-ge4a75630a_1280
- caption
- lat
- 49.941680
- lon
- 15.807906
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Je ovšem třeba si říct, že čelíme systémovému nedostatku lékařů a lékařského personálu. Nejsou k dispozici zázračná a mesiášská řešení. Jsou možná jen správná řešení, která zahrnují úpravy vzdělávacího systému, při nichž se ale účinek projeví až za dlouhou dobu. Právě probíhající petici za “Obnovení provozu Chrudimské nemocnice v plném rozsahu” bereme jako dobrý prostředek k rozvíření diskuze, ačkoliv má spoustu technických nedostatků a reálně nenabízí postup, jak tuto situaci vyřešit.
Jasně, ale všude slyším, že zdravotnictví je v krizi. Co teda budete konkrétně dělat?
Je to silné téma, které mělo podobný scénář v mnoha městech po naší republice, nejsme výjimka. Někde se privatizovalo - to rozhodně my nechceme. Někde se malé nemocnice slučovaly - to už u nás proběhlo v roce 2014. Základní problém je malý počet doktorů, doktorek a dalšího personálu, který chce sloužit v chrudimské nemocnici. Důvody jsou různé a lze jim rozumět. My zdravotní personál podpoříme všemi dostupnými prostředky, které město má, aby v nemocnici opět sloužit chtěl.
- headline
- TŘI PILÍŘE PRO ZDRAVOTNICTVÍ CHRUDIMI
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Fungující nemocnice
Naše nemocnice vlastně není naše, ale patří Pardubickému kraji. Nová krajská zdravotnická koncepce počítá se zachováním a rozvojem tohoto areálu. Plány jsou na stole, nyní je potřeba vynutit jejich dodržení. Je pravděpodobné, že vedení NPK a.s. bude navrhovat nějaké omezení provozu a některá oddělení se kvůli tomu již neotevřou. S tím se nehodláme smířit.
- middle_column_content
Dostatek specialistů
Zdravotní péče není jen o nemocnicích, ale i o dalších specialistech. Ve spojení a podle nově vznikající Bytové koncepce města chceme přes pobídky v podobě tzv. profesních bytů se sníženým nájemným, příspěvků na vybavení ordinací získat nové lékaře specialisty a další zdravotnický personál.Chrudim například trápí nedostatek zubařů a dětských lékařů, kteří budou jako jedni z preferovaných profesí zahrnuti do této nové bytové koncepce.
- right_column_content
Správná a včasná komunikace
Bohužel, až příliš pozdě se někteří pracovníci v nemocnici dozvídají o plánech, které má kraj s jejich pracovními místy, nebo se k nim dostávají informace zkreslené . Sluší se řici, že vedení NPK a.s. zavření Chrudimské nemocnice nemá v plánu. Objevují se však dezinformace, že zavření je otázkou blízké budoucnosti a to v mnoha lidech budí obavy. Obavy o vlastní živobytí. Je proto potřeba komunikovat plošně správně a podle toho, jaké plány jsou na stole. V tomto chceme být vedení NPK a.s. k dispozici. Pomůžeme uvádět věci na pravou míru a uklidnit rozjitřenou náladu. Na druhou stranu budeme chtít i po středním managementu naší nemocnice zvýšenou míru empatie při jednání s personálem.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO ZDRAVOTNICTVÍ V CHRUDIMI
1) Nedovolíme, aby se dlouhodobě omezoval provoz chrudimské nemocnice, zároveň ale nebudeme vykřikovat přehnaná populistická hesla
2) Pomůžeme při obnově provozu interny v chrudimské nemocnici - alespoň v rovině komunikace a uvádění situace na pravou míru
3) Různými pobídkami zajistíme nové lékaře specialisty, například zubaře a dětské lékaře
4) Zahrneme vybrané zdravotnické profese do seznamu pro tvz. profesní byty v rámci Bytové koncepce města Chrudim
5) Zlepšíme informovanost o zdravotních službách, zejména přes oficiální kanály města - webové stránky, městský zpravodaj, mobilní rozhlas a další
-
Máme odvahu dělat věci správně
Otevřenost a participace Garant programového bodu:Andrea Linhartová- img
- FB_IMG_1605625566892
- caption
- lat
- 49.900822
- lon
- 15.937659
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Občané mají mít právo rozhodovat o věcech, které se jich osobně týkají a kontrolovat hospodaření města. Město se musí snažit jim jít naproti a být transparentní. Aktivní zapojení občanů do chodu města umožní dělat kvalitnější rozhodnutí a omezit plýtvání financemi. Především ale buduje společnost sousedů, kterým na dění ve městě záleží.
Zapojení občanů
Chceme umožnit lidem se aktivně podílet na správě města, protože lidé vědí nejlépe, co jejich okolí trápí. Vyčleníme část městských peněz k tzv. participativnímu rozpočtování. Lidé budou sami navrhovat projekty a rozhodovat v referendu o rozdělení financí. Budeme usilovat o to, aby tato rozpočtová složka postupně rostla.
- Participativní procesy jsou administrativně náročné. Zasadíme se o to, aby byl někdo přímo odpovědný za tuto agendu, a zajistíme tak, že participace bude mít kontinuitu.
- Podporujeme místní referenda, průzkumy a občanská setkání. Každé velké rozhodnutí by mělo být podpořené samotnými občany a my se budeme vždy ptát na váš názor. Vše budeme plánovat tak, aby se mohl každý skutečně zúčastnit.
- Zajistíme funkční systém podávání podnětů občanů směrem ke správě města a především zpětnou vazbu, aby byl občan transparentně informován o krocích, které se v dané věci dějí a dít budou.
- Řízení města není jednoduché. Budeme aktivně seznamovat občany s tím, jak jednotlivé procesy a postupy fungují (např. tvorba územního plánu a jeho změny).
- Umožníme občanům registrovat svůj dotaz pro jednání zastupitelstva a budeme aktivně zvát na zasedání.
Průhledné hospodaření
- Město se musí chovat způsobem řádného hospodáře a lidé musí mít právo tuto povinnost kontrolovat. Veškeré výdaje města musí být veřejně identifikovatelné a to od rozpočtového určení až ke konkrétním smlouvám a fakturám.
- Za tímto účelem budeme prosazovat vývoj rozklikávacího rozpočtu, kde by bylo možné proces sledovat a v jakékoli fázi připomínkovat.
- Podklady pro jednání zastupitelstva musí být s předstihem dostupné na internetu, aby se lidé na jednání mohli připravit.
- I podklady pro jednání rady by měly být dostupné.
- Dotace a granty příspěvkovým organizacím města musí mít jasné, férové a stabilní podmínky.
Bytová a sociální politika Garant programového bodu:Andrea Linhartová- img
- DSC_7548
- caption
- lat
- 49.900822
- lon
- 15.937659
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Bytová politika
Otázka dostupného bydlení je velmi skloňována. Město by mělo být schopné udržovat byty v jeho majetku. Prodej bytů hluboko pod tržní cenou není řešením, odpovědnost za opravu bytů převádí město na kupce. Byt v majetku soukromé osoby může zůstat do budoucna nevyužit, případně se stát předmětem spekulací, když oproti tomu na “čekací listině” na městský byt může být nejeden zájemce.
- v rámci bytové politiky je nutností zajistit pravidelné opravy bytů, tedy peníze z nájmu se musí vrátit zpět do údržby bytů.
- je nutné vytypovat možnosti zřízení nových bytů - využít stávající prázdné prostory v majetku města.
- další možnost je nová výstavba, kdy by bylo vhodné využít pozemků města na novou bytovou výstavbu. K tomuto bychom chtěli využít tzv. vídeňský model
- podpoříme zavedení tzv. startovacích bytů pro mladé za dostupný nájem na omezenou dobu.
Sociální politika
Propojení občanů napříč generacemi a jejich zapojení při plánování a realizaci projektů.
- podporujeme sociální terénní práce
- chceme, aby senioři zůstávali ve svém přirozeném prostředí
- v rámci propojení generací sympatizujeme s projekty, kde dochází ke spolupráci seniorů a dětí ve školkách, školách. A to jak státních tak soukromých, alternativních.
Podpora schůzek s občany při plánování a realizaci projektů
Nejdůležitějším bodem je podpora schůzek s občany při plánování a realizaci projektů města. Neboť právě široká veřejnost z různých cílových skupin nejlépe zná své potřeby a dokáže je vyjádřit (hřiště pro děti, multifunkční centrum aj). Na odbornících pak je konečná realizace.
Veřejná prostranství a životní prostředí Garant programového bodu:Andrea Linhartová- img
- DSC_7545
- caption
- lat
- 49.900822
- lon
- 15.937659
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Je nutné vytypovat místa na výsadbu stromů. Za posledních několik let docházelo spíše k jejich kácení, ale už ne toliko jejich výsadbě. Okolí Chrasti působí tak jako planina a je nezbytné se do výsadby stromů v okolí pustit.
Ekologie
- podpoříme projekty na zadržování dešťové vody v krajině, např. domácí nádrže či rezervoáry a následné použití vody na zalévání či splachování
- motivovat k ekologickému chování domácností.
- budeme prosazovat, aby se zbytečně nezastavovala zemědělská půda, ale aby se spíše opravovaly starší domy, nebo se na jejich místě postavily nové
nutnost využití obnovitelných zdrojů
Město vstřícné živnostníkům Garant programového bodu:Andrea Linhartová- img
- DSC02064
- caption
- lat
- 49.900822
- lon
- 15.937659
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Systematická podpora podnikání v Chrasti
- zavedeme pro podnikatele inzerci zdarma nebo za symbolický poplatek v Chrasteckých ohlasech.
- zasadíme se o co největší podporu místních podnikatelů a živnostníků, aby neodcházeli do jiných měst, ale mohli v klidu pracovat v našem městě a vytvářeli pracovní místa pro naše občany.
- budeme pokračovat v tradici Farmářských trhů na náměstí. Oslovíme regionální farmáře a výrobce potravin.
- rozvíříme debatu o učňovském školství, chceme, aby se našem blízkém okolí vychovávali vhodní lidé pro místní firmy a ty by pak nemuseli sahat pro agenturní zaměstnance
Voda zpět do rukou města a občanů Garant programového bodu:Andrea Linhartová- img
- 20220708_213412
- caption
- lat
- 49.900822
- lon
- 15.937659
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Systematická podpora podnikání v Chrasti
- zavedeme pro podnikatele inzerci zdarma nebo za symbolický poplatek v Chrasteckých ohlasech.
- zasadíme se o co největší podporu místních podnikatelů a živnostníků, aby neodcházeli do jiných měst, ale mohli v klidu pracovat v našem městě a vytvářeli pracovní místa pro naše občany.
- budeme pokračovat v tradici Farmářských trhů na náměstí. Oslovíme regionální farmáře a výrobce potravin.
- rozvíříme debatu o učňovském školství, chceme, aby se našem blízkém okolí vychovávali vhodní lidé pro místní firmy a ty by pak nemuseli sahat pro agenturní zaměstnance
-
Kandidátka Pirátské strany do zastupitelstva Vápenného Podola v roce 2022
Otevřená a moderní radnice Garant programového bodu:Daniel Lebduška- img
- post-office-g1559b4faf_1280
- caption
- lat
- 49.953787
- lon
- 15.790622
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Fajn, to mě zajímá - máte nějaký příklad?
Třeba taková lampa pouličního osvětlení nemusí být pouhou lampou, ale může sloužit zároveň jako wi-fi nebo nabíječka pro elektrokola a telefony. U laviček by si pak člověk mohl připojit laptop, a pracovat tak na čerstvém vzduchu, zatímco si kolem hrají jeho děti. Chytrá lampa nemusí svítit pořád, ale v zájmu ušetření nákladů na energie, energie samotné a také snížení světelného znečištění by měla mít pohybové senzory a stmívat se, pokud se v její blízkosti nikdo nepohybuje. V místech, kde nejsou inženýrské sítě, by mohly stát lampy na solární panely. Podobně fungují „chytré kontejnery“, které se ozvou, když se naplní.
- headline
- Tři pilíře otevřené a moderní radnice
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Digitalizace
Po úřadech by měla obíhat data, nikoli lidé. Tento proces povede nejen k zjednodušení života lidí při styku s úřady, ale i ke zlepšení komunikace města směrem k občanům a naopak, i mezi úředníky navzájem. Podklady pro jednání zastupitelstva by měly být strojově čitelné a veřejné. Samozřejmě si uvědomujeme, že jsou mezi námi i občané, kteří neradi využívají digitální technologie, a proto by měla digitalizace fungovat vedle současného systému jako jedna z možností.
- middle_column_content
Transparentnost
Město i jeho organizace, včetně škol, školek a městských firem, by se měly zaměřit na využívání svobodného softwaru všude tam, kde je to možné. Šetří to totiž peníze. Město by mělo vyžadovat aplikace založené na otevřeném kódu, aby nebylo vázané na konkrétního dodavatele bez možnosti snadného odstoupení od smlouvy. Dlouhodobý cíl je využívat zejména otevřené programy, včetně operačních systémů.
- right_column_content
Otevřenost
Zlepšíme toky informací. Máme za to, že vzájemná informovanost obyvatel, organizací a firem ve městě má přímý vliv na jeho dobré fungování a rozvoj. Budeme usilovat o vznik Jednotného informačního systému města, který kromě webové prezentace bude poskytovat i data otevřená a strojově čitelná.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO OTEVŘENOU A MODERNÍ RADNICI
1) S příchodem nového dopravce MHD rozšíříme informovanost v dopravě. Budeme sbírat a dále poskytovat informace o dopravě ve městě a blízkém okolí, o aktuální situaci MHD, VHD (zpoždění, změny).
2) Zavedeme informační systém na monitorování volných parkovacích míst.
3) Zavedli jsme Mobilní rozhlas a tím podpořili sdílení informací třetích stran, jako jsou provozovatelé sítí (například hlášení o odstávkách sítí, pořádání sportovních a kulturních akcí). V dalším rovoji budeme pokračovat.
4) Ještě více zlepšíme přístupnost veřejných informací ze zastupitelstva, úřadů a městských firem. Informace vzniklé za veřejné finance by měly být z principu veřejné - povedlo se nám podklady zastupitelstva dát k dispozici online všem.
5) Doladíme již spuštěný sdílený kalendář akcí, syndikovaný z více zdrojů a volně přístupný pro občany, aby mohli přidávat své akce. Výhodou je, že všechny sportovní, kulturní i občanské události tak budou na jednom přehledném místě.
Udržitelná ochrana životního prostředí Garant programového bodu:Aleš Nunvář- img
- ecology-gbbfc4112d_1280
- caption
- lat
- 49.953787
- lon
- 15.790622
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To zní moc dobře - máte nějaký příklad?
S rokem 2030 bude končit možnost skládkování netříděného odpadu. Námi prosazené kroky - jako označování popelnic a zavedení popelnic na bioodpad - nám už nyní pomáhají se připravit na tuto dobu. Jakmile zavedeme i další opatření, tak je velmi pravděpodobné, že narozdíl od jiných měst a obcí nebudeme muset tolik zvyšovat poplatek za svoz odpadu.
- headline
- Tři pilíře pro životní prostředí v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Odpadové hospodářství
Ještě dále rozšíříme současný systém sběru komunálního odpadu a bioodpadu o další dvě možnosti, a to o papír (modrá nádoba) a plast (žlutá nádoba). Nádoby bude město i nadále přidělovat po registraci zdarma, četnost odvozu se bude měnit dle sezóny. Výše poplatků za svoz odpadu zůstane stejná, jen se změní interval svozu komunálního odpadu z 1x týdně na 1x za dva týdny. Systém je úspěšně vyzkoušen a funguje v jiných městech.
- middle_column_content
Sběrný a nový separační dvůr
Velmi dobře je hodnocena změna otevírací doby stávajícího sběrného dvora tak, aby umožňoval svoz odpadu i o víkendu. Posuneme hranici poplatku za stavební suť a zrevidujeme pro občany Chrudimi i ostatní poplatky a limity, které v důsledku mohou vést ke vzniku černých skládek. Dále jsme pro vznik nového separačního dvora v průmyslové zóně, ale nechceme v něm kompostárnu, ačkoliv chápeme její důležitost a budeme pro ni hledat místo jinde.
- right_column_content
Městská ekologie
Na základě jasné dlouhodobé koncepce zasadíme ještě více nových stromů a jiných vegetačních prvků v našem městě. Stromy pohlcují velké množství slunečního záření a díky odpařování vody z listů ochlazují své okolí. Zajistíme osvětu a podporu bezodpadového hospodářství (zero waste) a třídění obecně. Podpoříme projekty na zadržování dešťové vody v krajině, např. domácí nádrže či rezervoáry, a následné použití vody na zalévání či splachování. Zároveň podpoříme obnovu krajiny kolem města v dalších kolech projektu Tvořím Chrudim.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ V CHRUDIMI
1) Zasadíme ještě více stromů a dalších zelených prvků do města, aby nám v létě nebylo příliš horko.
2) Zaměříme se na úspory, obnovitelné zdroje a využití nových technologií (např. ohledně zateplování budov, fotovoltaických elektráren). Podpoříme rozvoj komunitní energetiky s důrazem na využití obecních budov.
3) Rozšíříme adresný svoz odpadu o plast a papír. Zároveň změníme frekvenci svozu komunálního odpadu na 1x za dva týdny.
4) Podpoříme vybudování podzemních kontejnerů s chytrými prvky - automatizované hlášení naplněnosti atp.
5) Začneme stavět nový separační dvůr v průmyslové zóně, bez kompostárny, ale s třídící linkou na plasty s možností jejich dalšího zpracování.
Sociální odpovědnost Garant programového bodu:Pavel Štěpánek- img
- hands-g4eea30cfd_1280
- caption
- lat
- 49.951173
- lon
- 15.794665
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To zní skvěle - máte nějaké příklady?
To je jasná věc - veřejné projednání bylo například u skateparku, kanalizace Medlešice, záměru výstavby separačního dvora a mnohých dalších staveb. To ale není zdaleka vše. Je známo, že dlouhodobě podporujeme mnohé sociální služby a budeme v tom pokračovat. Jejich práce je také dlouhodobě hodnocena jako nadstardní a na vysoké úrovni. Což není jen tak samo o sobě a všem zúčastněným za to patří náš dík. Také chceme mít k dispozici více městských bytů, abychom je mohli pronajímat podle nové Bytové koncepce potřebným.
- headline
- Tři pilíře sociální odpovědnosti v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Podpora rodin
Rodiny pro své členy představují jistotu péče, respektu a vzájemné podpory. Budeme podporovat rodiny vlastní i náhradní, s libovolným počtem dětí a bez ohledu na orientaci jejich členů nebo sociální status. Podpoříme ohrožené rodiny a rodiny v krizi při zvládání náročných životních období a situací. Odmítáme domácí násilí v jakékoliv formě a podobě. Podpoříme rodiny, které pečují o své členy.
- middle_column_content
Sociální bydlení
V souvislosti s novou Bytovou koncepcí města chceme, aby bylo dostupné bydlení pro všechny, i pro sociálně slabší spoluobčany, především rodiny a matky, otce - samoživitele. Bytová koncepce také přináší znovuzavedení tzv. startovacích bytů pro mladé za dostupný nájem na omezenou dobu. Vítáme současný systém Propustného bydlení - třístupňový systém, který poskytuje sociálně vyloučeným či handicapovaným šanci osvojit si znalosti a dovednosti nezbytné k udržení trvalého bydlení.
- right_column_content
Neziskové organizace
Chrudim je město, ve kterém je množství nestátních neziskových organizací. Dělají velmi dobrou práci a jsme za to rádi. Budeme i nadále podporovat jejich činnost a podpoříme informovanost obyvatel o práci a akcích neziskových organizací. Podpoříme činnost i nových neziskovek, které budou našemu městu a našim občanům dávat přidanou hodnotu - například terénní a ambulantní péči pro seniory v místě jejich bydliště.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO SOCIÁLNÍ ODPOVĚDNOST V CHRUDIMI
1) Budeme i nadále podporovat neziskové organizace v jejich společensky prospěšné práci.
2) Kvůli nastupujícím silným ročníkům zajistíme pro rodiny dostatek kvalitních služeb péče o děti - zejména v mateřských a základních školách nebo dětských skupinách.
3) Jako alternativu k systémové péči o děti podpoříme komunitní a sousedské aktivity mateřských a rodinných center, volnočasových činností pro děti všech věkových kategorií a sociálních skupin.
4) Chceme rozšířit městský bytový fond o byty, které budou pronajímány hlavně chrudimským rodinám v bytové nouzi, podporovaným profesím, ale také seniorům a spoluobčanům se zdravotním hendikepem.
5) Při výstavbě nových bytových domů podle nově připravovaného Vídeňského modelu budeme počítat s procentuálním zastoupením sociálních a startovacích bytů.
Kvalitní školství a vzdělávání Garant programového bodu:Lenka Malá- img
- people-g89add3820_1280
- caption
- lat
- 49.950887
- lon
- 15.797026
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To zní skvěle - máte nějaké příklady?
Budeme i nadále podporovat i alternativní učební plány a možnost si zvolit školu pro své děti podle vlastního uvážení. Zároveň ale chceme co nejvíce připravovat školáky na současnou rychlou moderní dobu. Proto budeme ještě více podporovat doplňková vzdělávání - například lekce finanční gramotnosti, mediální gramotnosti, psychohygieny a dalších důležitých dovedností.
- headline
- Tři pilíře kvalitního školství a vzdělávání v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Inovativní vzdělání:
V rámci inovace umožníme především ředitelům a učitelům, aby se mohli kvalitně vzdělávat v moderních metodách výuky a mohli je uplatňovat ve svém zaměstnání. Podpoříme školy v používání svobodných technologií (volně kopírovatelné programy, svobodné učebnice, svobodný software) a výuce finanční gramotnosti. Možnost výběru považujeme za důležitou. Proto podporujeme vznik dětských skupin, mateřských center, lesních školek i škol jiných zřizovatelů. Nové vzdělávací směry (jako je Montessori, Waldorf) vítáme a podpoříme jejich zavádění, a to na úrovni mateřských i základních škol.
- middle_column_content
Škola jako přátelská instituce
S rozvojem nových technologií vzrostly možnosti zpětné vazby pro rodiče i učitele. Rádi bychom dali veřejnosti šanci nahlédnout do projektů, které se odehrávají nejen na škole jejich dítěte. Chceme žákům umožnit zaměřit se na oblast, která je jim blízká, a zároveň objevovat svůj potenciál, a to formou prezentací oborů pro žáky 2. stupně. Jsme pro odstranění bariér, které brání v přístupu ke vzdělání. Můžeme toho docílit i díky smysluplnému a transparentnímu rozdělování financí z dotací od MŠMT a EU.
- right_column_content
Bezpečnější škola
Klademe důraz na prevenci v oblastech spojených se závislostmi i na internetu, (kyber) šikanou, xenofobií či agresivitou. Aktivity, které širokou veřejnost s těmito jevy seznámí a pomohou jim předcházet, případně je lépe pochopit, podpoříme. Jsme pro vznik volnočasových aktivit pro děti a jejich dostupnost nejen sociálně slabším žákům a předškolákům. Je skvělé, že probíhají rekonstrukce škol, školek. Nesmíme ale zapomínat ani na okolí těchto institucí. Piráti se zasadí o to, aby bylo bezpečnější a malebnější. Ať už řešením parkování nebo dostatečným úklidem těchto prostranství.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO KVALITNÍ ŠKOLSTVÍ V CHRUDIMI
1) Podpoříme lekce doplňkového vzdělávání v místech, kde ještě nefungují. Jako velmi aktuální se jeví například lekce finanční gramotnosti, mediální gramotnosti a psychohygieny.
2) Zajistíme dostupnost škol a potřebný počet míst v nich. Najdeme zdroje financování na dostatek míst v učebnách, dostavbu dalších odborných a venkovních učeben. Připravíme naše školy na další demografický vývoj: nedostatky míst ve školách budeme řešit s předstihem.
3) Prosazujeme transparentní výběrová řízení ředitelů škol, protože hlavně díky vedení pedagogických lídrů a schopných manažerů dokáže škola připravit naše děti na život v moderním světě.
4) Budeme podporovat vzájemnou spolupráci učitelů, samospráv a občanů. Budeme aktivně zvát rodiče žáků k práci ve školských radách. Budeme iniciovat žákovské parlamenty a zvát aktivní občany do školských výborů a komisí.
5) Podporujeme a nadále budeme podporovat fungování a vznik nových volnočasových aktivit pro děti. Chceme je zpřístupnit i sociálně slabším žákům a předškolákům.
Kultura a volný čas Garant programového bodu:MgA. Kristýna Kudrnáčová- img
- 1658388811562
- caption
- lat
- 49.950887
- lon
- 15.797026
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
S tím souhlasím, ale jak to uděláte?
Hodně se mluvilo o participativním rozpočtu “Tvořím Chrudim” - tam je možné dát projekty, které chce člověk ve svém okolí realizovat. Nové dětské hřiště? Bez problému. Více stromů v okolí? Bez problému. Úplně stejně se jde přihlásit s dalšími projekty, které pomohou s rozvojem kulturního života a zpříjemní trávení volného času. A to je jen jedna z možností. Rádi podpoříme i přímou dotací kulturní akce a nové i stávající sportovní spolky.
- headline
- Tři pilíře kvalitního volného času a kultury v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Atraktivní Chrudim
Dlouholetým plánem chrudimských Pirátů je nejen výrazně zviditelnit město v povědomí Čechů, ale udělat z něj oblíbenou zastávku pro cestovatele. Jednou z možností je uspořádání unikátního festivalu. Něco takového se už v Chrudimi povedlo. Rádi to zmíníme i jako velkou pochvalu autorům - festival pouličního umění Chrudim (o)žije je přesně to, o čem tady mluvíme. Podobných akcí je ale mnoho - například food festivaly, vlastní divadelní spolek, opravit letní kino a oživit zajímavostmi krásná zákoutí Chrudimi
- middle_column_content
Dostupné informace
Kromě již spuštěného sdíleného kalendáře kulturních a společenských akcí bychom chtěli zavést sdílenou mapu s nápady na výlety po okolí, zajímavá místa, dobré restaurace nebo novinky z Chrudimska vztahující se ke konkrétnímu místu a podobně. Jako rozšíření chceme, aby do těchto služeb byl přístup zdarma pro všechny právnické i fyzické osoby. Jedinou podmínkou je, aby byly informace místně relevantní. Již se také podařilo zjednodušit dotační systém pro sportovní a kulturní kluby, které pracují s dětmi. Nenutíme je vypisovat dokola stále ty samé papíry a usnadnili jsme jim každoroční nápor administrativy.
- right_column_content
Stabilní financování
Ještě více umožníme občanům Chrudimi aktivně přispívat ke zkrášlení města formou participativního rozpočtování. V projektu Tvořím Chrudim jde o volnou soutěž nápadů, co lze svépomocí ve městě zkrášlit, ozdobit, postavit. Rozpočet na tento projekt chceme ještě v příštích letech zvýšit. Chceme podpořit Chrudimskou besedu, kterou vidíme jako správnou organizaci pro pomoc s zatraktivněním Chrudimi. Zároveň budeme investovat do rozšíření již stávajících sportovišť - například skateparku a dětských hřišť.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO KULTURU A VOLNÝ ČAS V CHRUDIMI
1) Budeme i nadále zvyšovat rozpočet projektu “Tvořím Chrudim”, abychom mohli každý rok dělat více a více komunitních projektů.
2) Rozšíříme nový skatepark o “dětskou” zónu, kde se budou moci vyřádit ti menší jezdci, zatímco stávající skatepark bude pro pokročilejší sportovce.
3) Naší prioritou je sportování dětí a mládeže, zajistíme rovné a transparentní dotační podmínky, například formou kapitační platby na sportující dítě.
4) Podpoříme nově vznikající kulturní a sportovní projekty na zatraktivnění Chrudimi - finančními i lidskými zdroji.
5) Budeme i nadále podporovat nejen mainstreamovou kulturu, ale i jiné formy kulturního vyžití, jako jsou venkovní festivaly a sousedské happeningy.
Investice a rozvoj města Garant programového bodu:Aleš Nunvář- img
- calculator-ge1f5b9b7b_1280
- caption
- lat
- 49.950887
- lon
- 15.797026
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
To je moc fajn, co bude následovat? Co nás čeká?
Další dobrou zprávou je, že i přes masivní investice se město více nezadlužilo. Není to magie, ale kombinace správného investičního přístupu k získávání dotací a vyšších daňových příjmů, které jsme dokázali správně využít. Tuto rozpočtovou odpovědnost zachováme i po další čtyři roky. Bude to náročné, protože nás čekají velké investiční akce, ale je to správné řešení. Zajímavostí zůstává, že pokud bychom chtěli udělat všechny dlouhodobě plánované investiční akce, tak bychom potřebovali jednorázovou finanční injekci kolem dvou miliard korun. Tu ale nedostaneme, a tak budeme postupovat podle priorit a potřebnosti jednotlivých projektů.
- headline
- Tři pilíře pro investice a rozvoj města v Chrudimi
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Hospodárný a transparentní rozpočet
Poslední čtyři roky jsme výrazně ovlivňovali investiční politiku Chrudimi. Náš lídr Aleš Nunvář má v gesci odbor investic. Pokud něco vystihuje naši stávající koalici, tak to, že je velmi proinvestiční. Výše finančních prostředků vyhrazených na investice města byla v minulých volebních obdobích 80-120 milionů korun. Letos to je více než 160 milionů korun a tímto tempem chceme pokračovat i v následujících letech. Navíc se každý může podívat na rozpočet online a téměř v reálném čase vidět výdaje a příjmy města.
- middle_column_content
Účast občanů na rozhodování
Účast občanů na rozhodování bereme vážně - již nám funguje participativní rozpočet na projektu Tvořím Chrudim, dochází k veřejným projednáním investičních záměrů města i k úpravám územního a regulačního plánu. Budeme přijímat další nástroje k přímému zapojení veřejnosti a necháme občany skutečně rozhodovat o podobě veřejného prostoru. Budeme se pečlivě zabývat podněty, peticemi a návrhy. Podpoříme místní referenda u sporných otázek s výjimečnou důležitostí a dlouhodobými důsledky.
- right_column_content
Dodržování územního a regulačního plánu
Změny územního a regulačního plánu musí ještě více fungovat jako transparentní proces za účasti obyvatel. Zasadili jsme se o to, že neproběhly žádné pochybné kšefty pro kamarády a bez pravidel. Návrhy rozvoje plánů, související dokumentaci i současný stav budeme zveřejňovat tak, aby byly přehledné, rychle dostupné a umožňovaly účast a vyjádření občanů. Rádi budeme spolupracovat s každým, kdo bude dodržovat územní a regulační plán města Chrudim.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO INVESTICE CHRUDIMI
1) Zrekonstruujeme sportovní halu na Tyršově náměstí ve všech třech plánovaných etapách, aby byla pravým sportovním svatostánkem
2) Budeme pokračovat s rekonstrukcemi školek a škol. Po MŠ U Stadionu je druhá na řadě MŠ Strojařů a další budou následovat
3) Plně připravíme projekt velkého separačního dvora v průmyslové zóně, kde ale vzhledem k blízkosti obytné zástavby nechceme stavět kompostárnu.
4) Začneme se stavbou alespoň jednoho parkovacího domu - mezi hlavní adepty patří buď podzemní parkování u hotelu Bohemia, nebo parkování u sportovní haly, či parkoviště na sídlišti U Stadionu.
5) Na největší rozvojové lokalitě v Chrudimi - na Skřivánku - připravíme první projekt na výstavbu nájemních bytových domů podle Vídeňského modelu bydlení.
Dostupná zdravotní péče Garant programového bodu:Daniel Lebduška- img
- treatment-ge4a75630a_1280
- caption
- lat
- 49.941680
- lon
- 15.807906
- hex_color
- 000000
- zoom
- 15
- style
- mapbox-pirate
- height
- 200
Je ovšem třeba si říct, že čelíme systémovému nedostatku lékařů a lékařského personálu. Nejsou k dispozici zázračná a mesiášská řešení. Jsou možná jen správná řešení, která zahrnují úpravy vzdělávacího systému, při nichž se ale účinek projeví až za dlouhou dobu. Právě probíhající petici za “Obnovení provozu Chrudimské nemocnice v plném rozsahu” bereme jako dobrý prostředek k rozvíření diskuze, ačkoliv má spoustu technických nedostatků a reálně nenabízí postup, jak tuto situaci vyřešit.
Jasně, ale všude slyším, že zdravotnictví je v krizi. Co teda budete konkrétně dělat?
Je to silné téma, které mělo podobný scénář v mnoha městech po naší republice, nejsme výjimka. Někde se privatizovalo - to rozhodně my nechceme. Někde se malé nemocnice slučovaly - to už u nás proběhlo v roce 2014. Základní problém je malý počet doktorů, doktorek a dalšího personálu, který chce sloužit v chrudimské nemocnici. Důvody jsou různé a lze jim rozumět. My zdravotní personál podpoříme všemi dostupnými prostředky, které město má, aby v nemocnici opět sloužit chtěl.
- headline
- TŘI PILÍŘE PRO ZDRAVOTNICTVÍ CHRUDIMI
- tag
- h1
- style
- head-alt-md
- align
- auto
- left_column_content
Fungující nemocnice
Naše nemocnice vlastně není naše, ale patří Pardubickému kraji. Nová krajská zdravotnická koncepce počítá se zachováním a rozvojem tohoto areálu. Plány jsou na stole, nyní je potřeba vynutit jejich dodržení. Je pravděpodobné, že vedení NPK a.s. bude navrhovat nějaké omezení provozu a některá oddělení se kvůli tomu již neotevřou. S tím se nehodláme smířit.
- middle_column_content
Dostatek specialistů
Zdravotní péče není jen o nemocnicích, ale i o dalších specialistech. Ve spojení a podle nově vznikající Bytové koncepce města chceme přes pobídky v podobě tzv. profesních bytů se sníženým nájemným, příspěvků na vybavení ordinací získat nové lékaře specialisty a další zdravotnický personál.Chrudim například trápí nedostatek zubařů a dětských lékařů, kteří budou jako jedni z preferovaných profesí zahrnuti do této nové bytové koncepce.
- right_column_content
Správná a včasná komunikace
Bohužel, až příliš pozdě se někteří pracovníci v nemocnici dozvídají o plánech, které má kraj s jejich pracovními místy, nebo se k nim dostávají informace zkreslené . Sluší se řici, že vedení NPK a.s. zavření Chrudimské nemocnice nemá v plánu. Objevují se však dezinformace, že zavření je otázkou blízké budoucnosti a to v mnoha lidech budí obavy. Obavy o vlastní živobytí. Je proto potřeba komunikovat plošně správně a podle toho, jaké plány jsou na stole. V tomto chceme být vedení NPK a.s. k dispozici. Pomůžeme uvádět věci na pravou míru a uklidnit rozjitřenou náladu. Na druhou stranu budeme chtít i po středním managementu naší nemocnice zvýšenou míru empatie při jednání s personálem.
PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO ZDRAVOTNICTVÍ V CHRUDIMI
1) Nedovolíme, aby se dlouhodobě omezoval provoz chrudimské nemocnice, zároveň ale nebudeme vykřikovat přehnaná populistická hesla
2) Pomůžeme při obnově provozu interny v chrudimské nemocnici - alespoň v rovině komunikace a uvádění situace na pravou míru
3) Různými pobídkami zajistíme nové lékaře specialisty, například zubaře a dětské lékaře
4) Zahrneme vybrané zdravotnické profese do seznamu pro tvz. profesní byty v rámci Bytové koncepce města Chrudim
5) Zlepšíme informovanost o zdravotních službách, zejména přes oficiální kanály města - webové stránky, městský zpravodaj, mobilní rozhlas a další