Udržitelná ochrana životního prostředí

uvědomujeme si důležitost ochrany životního prostředí včetně kvality spodních vod, čistoty ovzduší a hospodárného nakládání s půdou i dešťovou vodou. Učiníme další kroky vedoucí k efektivnímu nakládání s odpady, to vše za účelem snížení podílu netříděného odpadu a snížení nákladů na jeho svoz, zpracování a likvidaci, aby nedošlo ke zvýšení poplatku za svoz odpadu. Mimo to chceme občanům města nabídnou možnost aktivně se podílet na zkrášlení města.

ecology-gbbfc4112d_1280


To zní moc dobře - máte nějaký příklad?

S rokem 2030 bude končit možnost skládkování netříděného odpadu. Námi prosazené kroky - jako označování popelnic a zavedení popelnic na bioodpad - nám už nyní pomáhají se připravit na tuto dobu. Jakmile zavedeme i další opatření, tak je velmi pravděpodobné, že narozdíl od jiných měst a obcí nebudeme muset tolik zvyšovat poplatek za svoz odpadu.



Tři pilíře pro životní prostředí v Chrudimi

Odpadové hospodářství

Ještě dále rozšíříme současný systém sběru komunálního odpadu a bioodpadu o další dvě možnosti, a to o papír (modrá nádoba) a plast (žlutá nádoba). Nádoby bude město i nadále přidělovat po registraci zdarma, četnost odvozu se bude měnit dle sezóny. Výše poplatků za svoz odpadu zůstane stejná, jen se změní interval svozu komunálního odpadu z 1x týdně na 1x za dva týdny. Systém je úspěšně vyzkoušen a funguje v jiných městech.

Sběrný a nový separační dvůr

Velmi dobře je hodnocena změna otevírací doby stávajícího sběrného dvora tak, aby umožňoval svoz odpadu i o víkendu. Posuneme hranici poplatku za stavební suť a zrevidujeme pro občany Chrudimi i ostatní poplatky a limity, které v důsledku mohou vést ke vzniku černých skládek. Dále jsme pro vznik nového separačního dvora v průmyslové zóně, ale nechceme v něm kompostárnu, ačkoliv chápeme její důležitost a budeme pro ni hledat místo jinde.

Městská ekologie

Na základě jasné dlouhodobé koncepce zasadíme ještě více nových stromů a jiných vegetačních prvků v našem městě. Stromy pohlcují velké množství slunečního záření a díky odpařování vody z listů ochlazují své okolí. Zajistíme osvětu a podporu bezodpadového hospodářství (zero waste) a třídění obecně. Podpoříme projekty na zadržování dešťové vody v krajině, např. domácí nádrže či rezervoáry, a následné použití vody na zalévání či splachování. Zároveň podpoříme obnovu krajiny kolem města v dalších kolech projektu Tvořím Chrudim.


PĚT SPRÁVNÝCH ŘEŠENÍ PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ V CHRUDIMI

1) Zasadíme ještě více stromů a dalších zelených prvků do města, aby nám v létě nebylo příliš horko.


2) Zaměříme se na úspory, obnovitelné zdroje a využití nových technologií (např. ohledně zateplování budov, fotovoltaických elektráren). Podpoříme rozvoj komunitní energetiky s důrazem na využití obecních budov.


3) Rozšíříme adresný svoz odpadu o plast a papír. Zároveň změníme frekvenci svozu komunálního odpadu na 1x za dva týdny.


4) Podpoříme vybudování podzemních kontejnerů s chytrými prvky - automatizované hlášení naplněnosti atp.


5) Začneme stavět nový separační dvůr v průmyslové zóně, bez kompostárny, ale s třídící linkou na plasty s možností jejich dalšího zpracování.